|136| Akwarystyka - żwirek, skałki.

  
Fot. © www.superakwarium.pl
   Żwirek (ewentualnie piasek) stanowi w zbiorniku akwarystycznym bardzo ważny element. Pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także "budulcową" - w nim umocowuje się sztuczne i żywe roślinki oraz korzenie, skałki, domki itp. Jego kolor może podkreślać ubarwienie ryb lub całkiem je neutralizować. Gruboziarnistość też ma znaczenie. Pod grubszy żwir można zastosować filtr podżwirowy, który będzie oczyszczał podłoże z niezjedzonego pokarmu oraz odchodów. Małe ziarna żwiru oraz piasek nie filtrują wody i jeśli filtracja wody w akwarium jest słaba, to szybko podłoże zamieni się w wylęgarnię glonów i ostoję mułu. Aby tego uniknąć trzeba zamontować w zbiorniku dobry system filtracyjny.
    Żwirek, jak i piasek występuje w różnych odmianach - od naturalnego, do sztucznego o różnych kolorach. Zapewne każdy choć raz widział w sklepie zoologicznym kolorowy, jaskrawo-czerwony lub niebieski żwirek. Takie rodzaje podłoża ludzie chętnie kupują, ponieważ są bardzo atrakcyjne wzrokowo. Jednak zbyt jaskrawa barwa żwiru może całkowicie przytłumić barwę rybek i będą one wydawały się na jego tle po prostu blade. Także całkowicie biały żwir działa źle na same ryby. Stają się one nieco oszołomione, jak w przypadku przebywania w akwarium, które jest intensywnie oświetlone.
    Skałki pełnią funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Służą głównie do budowania tła w akwarium, nadając mu różnorodny wygląd. Z takich skałek można zbudować np. małe "góry", jak na obrazku powyżej. Pojedyncze skałki umocowane do podłoża wyglądają majestatycznie i nadają efekt spokoju w akwarium. Rodzai skałek jest bardzo dużo. Mogą to być skałki wapienne, kamienie lawowe (wulkaniczne), koralowce, kryształy górskie, bazalty, piaskowce, granity, a także zwykłe kamienie przyniesione z plaży. Trzeba jednak pamiętać o typie wody, którą chcemy mieć w akwarium, bo np. skałka wapienna nie może być ustawiona w zbiorniku z wodą miękką i kwaśną. Powinna też być wygotowywana do czasu, aż przestanie się pienić. Skałka nie może wpływać na zmianę parametrów wody!
    Umieszczając skałki w zbiorniku, trzeba najpierw dobrze rozplanować miejsca, w których one się znajdą. Trzeba także pomyśleć, czy chcesz, by porastały je rośliny, jakiego mają być kształtu, czy będą one schronieniem dla narybku i miejscem do złożenia ikry dla Twoich ryb. W sklepie zoologicznym można znaleźć różnego typu skałki, które już opisałam, ale też skałki sztuczne, o różnych kształtach oraz figurki domków, statków, często czaszek itp. Dla ryb składających ikrę wśród kamieni można samemu zrobić grotę, np. z małej kamiennej doniczki, umieszczając ją na dnie akwarium (spróbowałam, polecam!).
     Zakładając akwarium morskie trzeba zadbać o żywe skałki, na których będą rosły koralowce. W sklepach zoologicznych można znaleźć żywe koralowce, jak i ich sztuczne imitacje, które są o wiele tańsze, aczkolwiek nie posłużą one w żaden sposób do rozwoju fauny i flory w akwarium.
  
Źródła, z których korzystałam:

  Bardzo ciekawe artykuły, gorąco polecam zapalonym akwarystom :>.
  Ufff, notka chyba niczego sobie ^^.

Komentarze