|137| Emocje i zachowania psów - niepewność, strach.

Niepewność, strach.
    Psy często kojarzone są z wściekłymi i nieokiełznanymi zwierzętami. Czy istnieją jednak psy zupełnie różne od nich - strachliwe, niepewne, pełne lęków? Owszem, istnieją. I należy "walczyć" z tymi słabościami w odpowiedni sposób, by czworonóg czuł się pewny, kochany oraz żeby ufał swojemu właścicielowi.
    Istnieją przypadki, gdzie wyżej wspomniana agresja jest wynikiem lęku psa oraz jego niepewności. Każdy pies ma swój odrębny charakter - jedne psy, gdy się boją po prostu uciekają, chowają się w najciemniejszych zakamarkach, a inne wręcz przeciwnie - atakują. 
Powodem lękliwego lub agresywnego zachowania (spowodowanego lękiem) może być wiele różnych rzeczy oraz sytuacji, np.:
  • Zła socjalizacja szczenięcia.
  • Stres spowodowany oddaniem psa do schroniska.
  • Natłok zbyt wysokich dźwięków.
  • Przebywanie w dużych skupiskach ludzi.
  • Samochody.
  • Inne zwierzęta.
Są to tylko niektóre przykłady, które mogą wpłynąć na płochliwe zachowanie psa oraz na jego brak poczucia pewności.  Problem poczucia pewności oraz strachu może się nasilić wraz ze wzrostem stresu. Natomiast właściciel zobowiązany jest, by w takiej sytuacji jak najlepiej pomóc psu wyjść z niej cało.    
Oto ważne zasady, których właściciel psa powinien przestrzegać:
  • Pocieszanie psa nasila w zwierzęciu poczucie strachu oraz niepewności.
    Kiedy właściciel pociesza psa - instynktownie używa zatroskanego tonu. Pies rozumie przekaz i tylko wzmaga się w nim strach oraz niepewność sytuacji. Trzeba pamiętać, że czworonogi nie władają ludzkim językiem i nie rozumieją słów np. "nie bój się". Pocieszanie psa tylko pogarsza sytuację.
  • Ignorowanie obiektu lęku i niepewności psa.
    Nie można zignorować oczywiście samego problemu. Ignorować należy obiekt lęku psa. Zadaniem właściciela jest pokazanie czworonogowi, że nie ma się czego bać. Trzeba do tego podejść spokojnie, bez emocji, nie można pocieszać psa. Jeżeli pies boi się jakiegoś przedmiotu, to powoli z zaciekawienie zbliżajcie się do niego. 
Psa najlepiej mieć na smyczy. Jeśli zacznie się wyrywać - trzeba się zatrzymać i zwrócić jego uwagę na coś innego - np. zabawą z piłką. Można ją podrzucać, turlać. Na początku pozwólcie psu na zabawę obok siebie, potem zacznijcie turlać piłkę coraz bliżej do miejsca strachu psa. Po jakimś czasie czworonożny przyjaciel zwróci uwagę na to, że jego obiekt strachu nie robi mu krzywdy.
  •  Nagradzanie oraz zapewnienie bliskości i towarzystwa.
    Psa trzeba nagrodzić, jeśli podchodzi blisko swojego obiektu lęku, a także wtedy, kiedy zachowuje się bardziej neutralnie, a nie panikuje. Zawsze trzeba towarzyszyć psu w stresujących dla niego sytuacjach. Gdy przeraża go natłok ludzi np. w parku - pobawcie się z nim, dajcie smakołyk, umacniaj komendy, by zwrócić jego uwagę na coś przyjemnego. Trzeba być dla psa osobą, w której szuka bliskości a także ochrony przed złym. Postarajcie się, by Wasz pies kojarzył sobie sytuacje, które uważa za niebezpieczne z czymś pozytywnym.
  • Bycie cierpliwym i wytrwałym.
    Właściciel musi posiadać te dwie cechy. Pies z dnia na dzień nie przestanie się bać, czy zachowywać agresywnie, gdy czuje się niepewny. By pies całkowicie zaufał właścicielowi i przestał reagować negatywnie na różne bodźce, trzeba poświęcić dla niego dużo czasu, energii, a także wsparcia i miłości. Nic na siłę. Każdy pojedynczy krok zbliża do celu. Jeśli sami sobie nie radzicie z czworonogiem - warto przeanalizować jego problemy z trenerem psów. On podejdzie do psa indywidualnie i pomoże ustawić ćwiczenia, pomagające psu na zdobycie pewności siebie.
© Sylwia Nawrocka Biett_  |  Earths-Life  |  Blog.Onet  | 2012
  Długa notka, ale mi się bardzo podoba. Sama mam problem z moim psem - otóż boi się wystrzałów. Jednak już jest dość stara i żadne ćwiczenia ani zabawa nie skutkują, musi brać środki uspokajające. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoczęcie walki z  problemem niepewności i lęku u psów.

Komentarze